diumenge, 11 d’abril de 2021

Sortida de treball a les valls de Can Carreres i del Llor (Sant Boi de Llobregat)

 
Aquest dissabte 10 d'abril, l'Equip de Recerca Botànica del Centre Excursionista de Catalunya tenia programada una sortida de treball a la Penya del Papiol (l'Alt Penedès) que va haver d'anul·lar-se per les restriccions de mobilitat a causa de la pandèmia Covid-19.
 
Tot i així, els membres de l'ERB que viuen al Baix Llobregat es van organitzar per fer una excursió matinal a les valls de Can Carreres i del Llor, al municipi de Sant Boi de Llobregat.
 
 
Dues imatges en la riera del Bori,
a la vall de Can Carreres
[Fotos: Josep Maria Soler]

Durant la sortida es van recórrer alguns sectors d'aquestes dues valls i es va anotar la flora que es podia identificar. A més d'observar la vegetació es va aprofitar per visitar alguns llocs particulars d'aquest indret de la comarca del Baix Llobregat, com ara el conjunt de cases de Can Carreres Vell (algunes d'elles datades del segle XVII), la Roca Negra, la font del Catarrí, l'eremitori de la vall del Llor i les mines d'aigua de la vall de Can Carreres.
 
Aristolòquia llarga
(Aristolochia longa subsp. paucinervis)
[Foto: Valentí González]

 
All de bruixa (Muscari comosum)
[Foto: Elena Juliachs]

Els membres de l'ERB que van participar a la sortida són: Valentí González, Elena Juliachs, Xavier Ramírez i Josep Maria Soler. El dia va estar força nuvolat i, de tant en tant, va gotejar. Tot i així es va gaudir d'un dia esplèndid de botànica.
 
Els participants a la sortida en la Roca Negra
[Foto: Valentí González]


Les plantes que vam observar són les següents:
  1. Agave americana L.
  2. Agrimonia eupatoria L. subsp. eupatoria
  3. Ailanthus altissima (Mill.) Swingle
  4. Allium neapolitanum Cyrillo
  5. Allium roseum L.
  6. Alyssum maritimum (L.) Lam. subsp. maritimum
  7. Ampelodesmos mauritanica (Poiret) T. Durand et Schinz
  8. Anacyclus valentinus L.
  9. Anagallis arvensis L.
  10. Anthyllis tetraphylla L.
  11. Arbutus unedo L.
  12. Arctium minus Bernh.
  13. Argyrolobium zanonii (Turra) P. W. Ball
  14. Aristolochia longa L. subsp. paucinervis (Pomel) Batt. in Batt. et Trab.
  15. Arum italicum Mill.
  16. Arundo donax L.
  17. Asparagus acutifolius L.
  18. Asphodelus fistulosus L.
  19. Asplenium adiantum-nigrum L. subsp. onopteris (L.) Heufler
  20. Avena barbata Pott ex Link in Schrad.
  21. Blackstonia perfoliata (L.) Huds.
  22. Borago officinalis L.
  23. Brachypodium retusum (Pers.) Beauv.
  24. Brachypodium sylvaticum (Huds.) Beauv.
  25. Brassica fruticulosa Cyrillo subsp. fruticulosa
  26. Bromus diandrus Roth subsp. diandrus
  27. Bromus hordeaceus L.
  28. Calendula arvensis L.
  29. Calicotome spinosa (L.) Link
  30. Capsella bursa-pastoris (L.) Medic. subsp. bursa-pastoris
  31. Cardamine hirsuta L.
  32. Carduus tenuiflorus Curtis
  33. Carlina corymbosa L. subsp. hispanica (Lam.) O. Bolòs et J. Vigo
  34. Catapodium rigidum (L.) F.T. Hubbard subsp. rigidum
  35. Centaurea aspera L. subsp. aspera
  36. Cerastium glomeratum Thuill.
  37. Ceratonia siliqua L.
  38. Ceterach officinarum DC. in Lam. et DC.
  39. Chenopodium murale L.
  40. Cirsium vulgare (Savi) Ten.
  41. Cistus albidus L.
  42. Cistus monspeliensis L.
  43. Cistus salviifolius L.
  44. Clematis flammula L.
  45. Clematis vitalba L.
  46. Convolvulus althaeoides L.
  47. Coriaria myrtifolia L.
  48. Coris monspeliensis L.
  49. Cornus sanguinea L.
  50. Corylus avellana L.
  51. Crataegus monogyna Jacq.
  52. Crepis vesicaria L. subsp. taraxacifolia (Thuill) Thell. ex Schinz et Keller
  53. Cynoglossum creticum Mill.
  54. Dactylis glomerata L.
  55. Daphne gnidium L.
  56. Diplotaxis erucoides (L.) DC.
  57. Dorycnium hirsutum (L.) Ser. in DC.
  58. Dorycnium pentaphyllum Scop. subsp. pentaphyllum
  59. Echium vulgare L. subsp. argentae (Pau) F. Q.
  60. Erica arborea L.
  61. Erodium malacoides (L.) L'Hér. subsp. malacoides
  62. Erodium moschatum (L.) L'Hér. in Ait.
  63. Erucastrum nasturtiifolium (Poiret) O. E. Schulz subsp. nasturtiifolium
  64. Eryngium campestre L.
  65. Euphorbia characias L. subsp. characias
  66. Euphorbia exigua L.
  67. Euphorbia helioscopia L. subsp. helioscopia
  68. Euphorbia peplus L.
  69. Euphorbia serrata L.
  70. Ficus carica L.
  71. Foeniculum vulgare Mill. subsp. piperitum (Ucria) Cout.
  72. Fragaria vesca L.
  73. Fumana thymifolia (L.) Spach
  74. Fumaria capreolata L.
  75. Galactites tomentosa Moench
  76. Galium aparine L. subsp. aparine
  77. Galium lucidum All. subsp. lucidum
  78. Galium maritimum L.
  79. Geranium molle L. subsp. molle
  80. Geranium robertianum L. subsp. purpureum (Vill.) Nyman
  81. Geranium rotundifolium L.
  82. Globularia alypum L.
  83. Hedera helix L.
  84. Hirschfeldia incana (L.) Lagrèze-Fossat
  85. Hordeum murinum L. subsp. leporinum (Link) Arcang.
  86. Hyparrhenia hirta (L.) Stapf in Oliver subsp. hirta
  87. Hypericum perforatum L.
  88. Inula viscosa (L.) Ait.
  89. Juniperus oxycedrus L.
  90. Lathyrus clymenum L.
  91. Laurus nobilis L.
  92. Lavatera cretica L.
  93. Lepidium draba L. subsp. draba
  94. Limodorum abortivum (L.) Swartz subsp. abortivum
  95. Linum trigynum L.
  96. Lithospermum purpurocaeruleum L.
  97. Lolium perenne L.
  98. Lonicera implexa Ait. subsp. implexa
  99. Malva sylvestris L.
  100. Matricaria recutita L.
  101. Medicago arabica (L.) Huds.
  102. Medicago orbicularis (L.) Bartal.
  103. Medicago polymorpha L. subsp. microcarpa (Urb.) O. Bolòs, J. Vigo, Masalles et Ninot
  104. Medicago truncatula Gaertn.
  105. Melica ciliata L. subsp. magnolii (Gren. et Godr.) Husnot
  106. Melissa officinalis L. subsp. officinalis
  107. Mercurialis annua L. subsp. annua
  108. Muscari comosum (L.) Mill.
  109. Olea europaea L. var. europaea
  110. Olea europaea L. var. sylvestris (Mill.) Brot.
  111. Ononis natrix L. subsp. natrix
  112. Opuntia maxima Miller
  113. Opuntia subulata (Mühlenpfordt) Engelm.
  114. Origanum vulgare L.
  115. Oryzopsis miliacea (L.) Asch. et Graebn. subsp. miliacea
  116. Oxalis corniculata L.
  117. Pallenis spinosa (L.) Cass.
  118. Parietaria officinalis L. subsp. judaica (L.) Béguinot
  119. Petasites pyrenaicus (L.) G. López
  120. Phagnalon saxatile (L.) Cass.
  121. Phillyrea angustifolia L.
  122. Pinus halepensis Mill.
  123. Pinus pinea L.
  124. Pistacia lentiscus L.
  125. Plantago albicans L.
  126. Plantago lagopus L.
  127. Plantago lanceolata L.
  128. Plantago major L. subsp. major
  129. Poa annua L. subsp. annua
  130. Polygala rupestris Pourr. subsp. rupestris
  131. Polypodium vulgare L. subsp. serrulatum Arcang.
  132. Populus nigra L.
  133. Potentilla reptans L.
  134. Prunella laciniata (L.) L.
  135. Prunus dulcis (Mill.) D. A. Webb
  136. Prunus mahaleb L.
  137. Prunus spinosa L.
  138. Psoralea bituminosa L.
  139. Pteridium aquilinum (L.) Kuhn
  140. Punica granatum L.
  141. Quercus coccifera L. subsp. coccifera
  142. Quercus ilex L. subsp. ilex
  143. Quercus pubescens Willd.
  144. Ranunculus bulbosus L. subsp. aleae (Willk.) Rouy et Fouc.
  145. Reichardia picroides (L.) Roth
  146. Reseda lutea L.
  147. Rhamnus alaternus L.
  148. Rosa sempervirens L.
  149. Rosmarinus officinalis L.
  150. Rubia peregrina L. subsp. longifolia (Poiret) O. Bolòs
  151. Rubus caesius L.
  152. Rubus ulmifolius Schott
  153. Ruscus aculeatus L.
  154. Ruta chalepensis L. subsp. angustifolia (Pers.) Cout.
  155. Salvia verbenaca L. subsp. verbenaca
  156. Sanguisorba minor Scop.
  157. Satureja calamintha (L.) Scheele subsp. ascendens (Jord.) Briq.
  158. Satureja graeca L. subsp. graeca
  159. Scabiosa atropurpurea L.
  160. Sedum sediforme (Jacq.) Pau
  161. Selaginella denticulata (L.) Spring
  162. Senecio pterophorus DC.
  163. Senecio vulgaris L.
  164. Sherardia arvensis L.
  165. Silybum marianum (L.) Gaertn.
  166. Smilax aspera L.
  167. Sonchus oleraceus L.
  168. Sonchus tenerrimus L.
  169. Sorbus domestica L.
  170. Spartium junceum L.
  171. Stachys ocymastrum (L.) Briq.
  172. Stellaria media (L.) Vill. subsp. media
  173. Symphytum tuberosum L.
  174. Taraxacum officinale Weber in Wiggers [grup]
  175. Ulex parviflorus Pourr.
  176. Ulmus minor Mill.
  177. Umbilicus rupestris (Salisb.) Dandy
  178. Urospermum dalechampii (L.) Scop. ex F. W. Schmidt
  179. Urospermum picroides (L.) Scop. ex F. W. Schmidt
  180. Urtica urens L.
  181. Viburnum tinus L. subsp. tinus
  182. Vicia sativa L. subsp. sativa
  183. Vinca difformis Pourr.
  184. Viola alba Bess. subsp. dehnhardtii (Ten.) W. Becker    
[Text: Valentí González; fotos: Valentí González, Elena Juliachs i Josep Maria Soler]

Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada

Escriu un comentari